Cirkon koronák és hidak /fémmentes/

A legtökéletesebb mikronpontosságú széli zárást a mai legmodernebb CAD/CAMrendszerek használatával lehet elérni. A fogakról vett lenyomat alapjánkészített mintát egy háromdimenziós lézer letapogatógép segítségével digitalizálják, majd komputer által vezérelt gépekkészítik a fogpótlások cikónium-dioxid vázát, emberikéz érintése nélkül, hiba lehetőségeket kizárva. A robotok által kifaragottfogpótlások váza 5 mikron pontosságú.

Mi is ez a cirkon?

Mint elem fém, oxidja kerámia. Közvetlen előállítás utánfehér por, monoklin anyagszerkezettel. Ez leginkább az üveghez hasonlítható,szilárd, de nem kristályos. A kristályszerkezetű zirkon a föld legstabilabbanyagai közé számít. Keménysége, kopásállósága, hőnek és vegyi anyagoknak valóellenállósága, oldhatatlansága a legkritikusabb helyeken való felhasználásrateszi alkalmassá. A zirkon ipari felhasználásai között szerepel éppenkeménységénél fogva a Porsche fékbetétje, hőállósága miatt az űrsikló hőpajzsa,stabilitása miatt a vegyipari edények alapanyaga, de legnagyobb mennyiségben azatomreaktorok felépítője, és az urándúsító gépek anyaga.

Mi a CAD/CAM rendszer?

A CAD, tehát a tervezés során a képzett technikusmegjeleníti a képernyőn a szkenner csonkot, szomszédos fogakat, gingívát és azantagonistát is. Ha szükséges, részletes, vagy körvonalazott viaszmintázatot - waxup - is szkennelhet, mely szintén látható lesz. Meghatározza s tervezendőkorona egyes területein, hogy mekkora rést kíván hagyni a ragasztónak (példáula nyaknál 0,03 mm,középen 0,04 mm,occlusálisan 0,05 mm),majd a program felrak egy sapkát, melynek vastagsága szintén részleteiben előremeghatározható (nyak 0,4mm, feljebb 0,6mm, stb). Az egyedi tervezés során afelkínált formákkal, vagy egyedi kialakítással adja meg a váz végleges alakját.Természetesen az artikulátort kézben kell tartani, és a technikusnak pontosantudnia kell, hogy mit akar. E mondatokkal szeretném kiemelni, hogy mennyirefontos a rendszert kezelő fogtechnikus és a labor teamjének képzettsége.

A CAM, a gyártás folyamata a frézegységben történik. Ennekpontosságát két adattal határozzák meg. A frézmotor forgó része egy szilárdálló részbe van ágyazva, ahol a tengely forgás közben oldalirányban iselmozdul, vibrál. Ez a kitérés határozza meg a frézmotor pontosságát. Komolygépeknél ez mindössze 2 mikron. A másik adat a visszatérés pontossága. Afrézelés vonalvezetésének pontosságát úgy mérik, hogy a frézert beállítják egypontra, majd elviszik onnan távolra, és utasítják, hogy térjen vissza. A visszatéréstérben mérhető és szintén komoly gépeknél nem több mint 10 mikron. Ha a kéthibalehetőséget összeadjuk, kapjuk meg a frézgép pontossági határát, mely 12 -15 mikron is lehet. A koronák elméleti, biológiai tolerancia határa nagyobb,mint 50 mikron. A magyar piacon elterjedőben lévő kézzel vezérelt, és a kézremegését karokon keresztül felnagyító áttétrendszer, az ebbe helyezettegyszerű, olcsó motorral, és a CAD/CAM technológiájú komoly frézegység nemmérhető össze.

A Cirkon CAD/CAM koronák és hidak előnyei:

ultrapontosak, hála a CAD/CAM technológiának

a fényt tökéletesen áteresztik

élethűek

kimagasló esztétikai hatásúak

biokompatibilisek

nem allergizálnak

jól harmonizálnak a természetes fogakkal

a vállas preparálás miatt az íny egészséges rózsaszínű marad, nem lesz gyulladt, nem kékül el

hosszú élettartamúak

a cirkonium vázak olyan erősek, hogy cirkonból hidak, körhidak is készíthetőek

Egy cirkon munka levezetése képekben:

Lehet látni a tökéletes záródását a cirkon vázaknak Egyenletes cirkon váz vastagság

Gyönyörű színátmenet Egy másik eset bemutatása, ahol nagyon jól látszik a cirkon fényáteresztáse a rágófelszínen is.

Teljesen eredeti rágófelszín Szájban tökéletesen látszik a harmónia színben és formában is.